Punkty stałe - wytyczne i praktyczne przykłady zastosowań

Każdy rurociąg, nawet najkrótszy jego odcinek zmienia swoją długość. Dzieje się tak ze względu na zmianę temperatury tworzywa, z którego wykonana jest instalacja. Wydłużenie jest tym większe im większa jest zmiana temperatury i im większy jest współczynnik liniowy dla danego tworzywa.

Rozszerzalność liniowa rurociągów

Najmniej wrażliwe na zmianę temperatury są rurociągi stalowe a najbardziej te wykonane z tworzyw sztucznych (PVC, PE). Dzieje się tak ze względu na współczynnik rozszerzalności liniowej który dla stali wynosi 0,012mm/m*K a dla PE 0,2mm/m*K. Współczynnik ten oznacza ile milimetrów wydłuży się każdy metr rurociągu wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień. I analogicznie o ile skróci się wraz ze spadkiem temperatury.

Skuteczne mocowanie to nie tylko obejmy do rur

Ze względu na pracę rurociągu (jego wydłużanie się i skracanie) należy odpowiednio przewidzieć punkty ślizgowe, swobodne i punkty stałe, jak również kompensacje dla długich odcinków rur. Czym są kompensacje naturalne i jak dobierać typy zamocowań znajdziecie w naszej nowej publikacji: „Punkty stałe – Wytyczne”. Z niej dowiecie się również o możliwych do wykonania sposobach utwierdzenia rurociągu w Punkcie stałym. W czytelny sposób pokazujemy różne warianty Punktów stałych na elementach Sikla wraz z podaniem zatrzymywanych sił osiowych.

Kompleksowy poradnik dotyczący punktów stałych

W tej publikacji znajdziecie bogaty wybór punktów stałych, które zaspokoją różnorodne potrzeby i wymagania. Nasza oferta obejmuje punkty stałe o wytrzymałości do 35kN w osi rurociągu, idealne do stabilizacji nawet najcięższych systemów. Proponujemy specjalne punkty stałe dla rurociągów chłodniczych, które skutecznie zabezpieczają przed powstawaniem mostków termicznych, zapewniając optymalną izolację i minimalne straty ciepła. Nie zapomnieliśmy również o komforcie pracy i bezpieczeństwie, dlatego oferujemy punkty stałe z elementami tłumiącymi, które skutecznie redukują wibracje i hałas. Nasze rozwiązania są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne, dzięki czemu doskonale wpasowują się w każde otoczenie. Zachęcamy do przeczytania naszej nowej publikacji i odkrycia wszystkich możliwości, jakie oferują nasze punkty stałe.

Przyjemnej lektury!

punkty stałe

Pobierz broszurę

 

Grzegorz Krzywicki

napisany przez Grzegorz Krzywicki

Specjalista ds. informacji technicznej, szkoleń i rozwoju

grzegorz.krzywicki@sikla.com

komentarze
0