Podstawy pracy w Dziale Technicznym SIMOTEC w Sikla Polska

Pracując w dziale technicznym Sikla Polska na co dzień spotykamy się z różnego rodzaju zadaniami postawionymi przed nami. Czasem musimy zaprojektować podest, innym razem konstrukcje pod budowę ściany lub też podwiesić urządzenie itd.

Bartosz_WojtasPodstawowym elementem naszej pracy jest jednak mocowanie lub podwieszanie instalacji sanitarnych lub przemysłowych. W tym artykule chciałbym w dużym skrócie przybliżyć jak wygląda cały proces projektowania mocowań przez Inżyniera w firmie Sikla Polska.

 

 

 

W projektowaniu zamocowań wyróżniłbym IV etapy:

Zbiór informacji oraz materiałów

Po otrzymaniu zapytania na zaprojektowanie zamocowań pierwszym krokiem jaki podejmujemy jest sprawdzenie kompletności informacji oraz dokumentacji projektowej jaką dostajemy od klienta. Każda informacja nt. instalacji (temperatura płynącego medium; materiał z jakiego zostanie wykonana instalacja; grubość warstwy izolacyjnej) oraz każda cześć dokumentacji projektowej (opis instalacji; model 3D; rzuty płaskie) mogą okazać się kluczowe do poprawnego zaprojektowania zamocowań. Kiedy zbiór informacji nt. wykonywanego projektu jest kompletny możemy przystąpić do projektowania.

Zaplanowanie, rozmieszczenie oraz szkice rysunkowe zamocowań

Podczas projektowania na samym początku musimy ustalić rozstaw podpór. Jest on zależny od średnicy mocowanego rurociągu, medium jakie w nim płynie oraz od materiału z jakiego jest wykonany. Jeśli nie otrzymamy żadnych wytycznych na temat rozstawu mocowań od klienta, sami je wyznaczamy na podstawie wiedzy technicznej i obowiązujących norm i przepisów. Z pomocą przychodzą nam Techniki Montażu Sikla (dostępne na naszej stronie w zakładce "Do pobrania".  Możemy w nich znaleźć zalecany rozstaw w zależności od w/w czynników (Zdjęcie nr 1) lub też wzory oraz wykresy dzięki którym będziemy mogli obliczyć w jakiej odległości od siebie będą musiały znajdować się mocowania.(Zdjęcie nr 2).

Rozstaw podrpór w instalacjach wewnętrznych dla rur ze stali

Zdjęcie nr 1.
Rozstaw podpór w instalacjach wewnętrznych dla rur ze stali, miedzi, tworzywa sztucznego dla DN10
(źródło: Techniki montażu SIKLA)

rozstaw podpór dla rur z tworzywa sztucznego

Zdjęcie nr 2
Rozstaw podpór dla rur z tworzywa sztucznego.
(źródło: Techniki montażu SIKLA)

Kiedy mamy już rozstaw naszych podpór możemy się zająć samymi konstrukcjami. Istotnym elementem jest nie tylko odpowiednie rozmieszczenie mocowania, ale również poprawne dobranie go pod kątem wytrzymałościowym. W tym wypadku niezbędna jest informacja nt. obciążenia przez instalacje na metr bieżący. W sytuacjach, gdy nie otrzymamy takiej informacji od klienta po raz kolejny możemy skorzystać z Technik montażu (Zdjęcie nr 3), z pomocą których na bazie danych nt. instalacji oraz rozstawu podpór możemy obliczyć jakim obciążeniom będzie poddane nasze mocowanie.

ciężar przypadający na jegno mocowanieZdjęcie nr 3
Ciężar przypadający na jedno mocowanie
(źródło: Techniki montażu SIKLA)

Posiadając tą wartość możemy skorzystać z naszego firmowego programu SiPlan, który pozawala nam na wykonanie obliczeń statycznych pod kątem wytrzymałości naszego mocowania na zadany ciężar.(Zdjęcie nr 4)

obliczenia statyczne

Zdjęcie nr 4
Przykładowe obliczenia statyczne za pomocą programu SiPlan
(źródło: opracowanie własne)

Kolejnym krokiem w fazie projektowania podpór dla rurociągów jest odpowiednie rozmieszczenie naszych zamocowań uwzględniając rozstaw podpór, a także miejsca mocowania konstrukcji (np. do konstrukcji stalowej; do betonu itd.)
(Zdjęcie nr 5)

rozmieszczenia podpór Zdjęcie nr  5
Przykład rozmieszczeń podpór na rysunku
(źródło: opracowanie własne)

Przygotowanie listy elementów oraz oferty

Po zakończeniu fazy projektowania przechodzimy do stworzenia list elementów. Na bazie przygotowanych szkiców mocowań przygotowujemy listy elementów poszczególnych typów mocowań w oparciu o numery produktu, które znajdziemy w naszym katalogu online oraz wersji papierowej. Następnie zliczamy wszystkie ilości typów i przygotowujemy ofertę na przygotowany przez nas zakres.

 Przygotowanie dokumentacji montażowej

Po otrzymaniu zamówienia od klienta przygotowujemy dokumentacje montażową. Są to bardzo szczegółowe rysunki zawierające nasze zamocowania z wyszczególnioną lokalizacją i ilością wszystkich elementów. (Zdjęcie nr 6). Celem wykonywania tych rysunków jest szybki i sprawny montaż naszych zamocowań już na miejscu budowy.

rysunek montażowy

Zdjęcie nr 6 Przykład rysunku montażowego
(źródło: opracowanie własne)

 

Przedstawione przeze mnie etapy projektowania oraz przykłady miały na celu przedstawienie Wam w uproszczeniu jak wygląda podstawowe zadanie pracownika działu technicznego - mocowanie rurociągów instalacji sanitarnych i przemysłowych. Z pozoru wydaje się to bardzo łatwa praca, jednak codziennie na swojej drodze spotykamy bardzo zróżnicowane problemy i dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie były rozwiązane. 😊

 

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w fazie projektowania?


Skontaktuj się   z Działem Przemysłowym  SIMOTEC

 

Bartosz Wojtas

napisany przez Bartosz Wojtas

Dział Wsprarcia Technicznego dla Przemysłu, Inżynier Projektu tel. +48 531 591 603

bartosz.wojtas@sikla.com

komentarze
0