BIM - czy warto?

Na wstępie warto zacząć od początku. A więc co to właściwie jest BIM?

BIM-logo-Final-RGBZgodnie z definicją jaką można znaleźć w wielu opracowaniach BIM (z ang. Building Information Modeling) to modelowanie informacji o budynku. Osoby zaangażowane w procesie projektowym, które działają w oparciu o koncepcje BIM jednak zgodzą się również z rozwinięciem pojęcia jako Building Information Menagment - czyli pełnienie nadzoru nad obiektem poprzez model.

Pojęcie nadzoru nad budynkiem w oparciu o model obiektu rozwija w pełni koncepcję BIM, która w swojej docelowej formie ma również pełnić wsparcie w użytkowaniu obiektu na przestrzeni pełnego cyklu funkcjonowania danego budynku.

Cykl funkcjonowania obiektu można podzielić na:

 1. Koncepcje
 2. Projektowanie (projekty budowlane, wykonawcze);
 3. Etap realizacji (budowy)
 4. Etap użytkowania (użytkowanie obiektu wraz z jego remontami i zmianami użytkowymi)
 5. Etap zakończenia użytkowania (okres po którym obiekt należy rozebrać).

 

Wirtualny model budynku wykonany zgodnie z założeniami BIM z pełnymi informacjami o produktach i rozwiązaniach ujętych na danym obiekcie ma za zadanie ułatwienie dostępu do pełnych informacji dla wszystkich osób zainteresowanych na poszczególnych etapach funkcjonalnych inwestycji (dla projektantów na etapie projektowania, dla wykonawców na etapie realizacji, dla użytkowników na etapie użytkowania obiektu).

W tym celu parametryczny model obiektu BIM posiada dwie główne części:

 • Level of grafik – czyli w uproszczeniu część graficzną przedstawiającą wizualnie rozwiązania;
 • Level of Information – część przeznaczona na dane techniczne materiałów, zestawienia, kosztorysy;

Połączenie obu tych części pozwala przechowywać wszystkie dane o obiekcie w jednej zunifikowanej formie dla wszystkich użytkowników.

Oczywiście pojęć związanych z koncepcją BIM jest więcej, chociażby związanych z przyjętymi rozwiązaniami dotyczącymi pracy nad modelem, czy też zaawansowaniem modelu 3D pod kątem graficznym. Ponieważ temat jest tak obszerny zaprzestaniemy na tym etapie na wstępnych informacjach a skupimy się na pytaniem tytułowym.

Czy warto? Co zyskujemy używając BIM? Czy to się opłaca?

 • Widzisz co projektujesz - na etapie projektowym widać efekt końcowy.
Przykład konstrukcji Sikla Polska BIM
Przykład konstrukcji Sikla Polska


 1. Wykrywanie kolizji – w każdej chwili etapu projektowego można wykryć kolizję pomiędzy elementami projektowanymi, co umożliwi szybką reakcję i zniweluje ilość błędów na budowie.

BIM Sikla Polska

 1. Dokumentacja płaska - Przy użyciu odpowiednich narzędzi można generować automatycznie dokumentację 2D z modelu 3D.

BIM, model 2D

 1. Koordynacja między branżowa – którykolwiek z członków zespołu wyda rewizję w zakresie swojej części pojawi się ona w modelu 3D i zauważą ją natychmiast wszyscy.
 2. Automatyzacja zestawień materiałowych – zestawienia mogą być generowane automatycznie tak jak dokumentacja płaska.
 3. Używanie opracowanych bibliotek i detali dostawców – wiele firm posiada w swojej pomocy technicznej opracowane biblioteki produktów. Taka forma jest również znacząco rozwinięta w firmie SIKLA. Posiadamy pełny katalog BIM z możliwością exportu do wszystkich formatów 3D i 2D jak również wiele narzędzi usprawniających pracę projektantom w znaczących na rynku programach projektowych.
  baza modeli BIM dla Klientów Sikla Polska
 4. Skrócenie czasu pracy – pracując w jednej przestrzeni nad jednym skoordynowanym modelem, z którego automatycznie generowane są dokumentacje płaski, zestawienia, detale, kosztorysy skracamy czas pracy nad projektem nawet o 50%.

 

SIKLA Polska prowadzi projekty z wykorzystaniem modelowania BIM. Posiadamy narzędzia ułatwiające prace nad projektami dla projektantów, jak również w naszym dziale technicznym wyspecjalizowani inżynierowie projektu chętnie pomogą w opracowaniu rozwiązań konstrukcji drugorzędowych i zamocowań w oparciu o modele BIM.

O zasadach współpracy i możliwościach z nimi związanych napiszemy niebawem.

Bezpłatna baza modeli BIM dla naszych Klientów

 

Artur Kozera

napisany przez Artur Kozera

artur.kozera@sikla.com

komentarze
0