Przez Sebastian Szczygieł dnia 08 lipca 2020
Na budowach częstym utrudnieniem jest ingerencja w strukturę stalowych elementów konstrukcyjnych, czyli w skrócie: nie wolno spawać, nie wolno wiercić. Jednak dla mocowań systemowych SIKLA nie stanowi to żadnej przeszkody. Nasz asortyment pozwala na szybkie i łatwe chwycenie się konstrukcji stalowej bez konieczności jej nawiercania bądź przyspawania się.
W tym celu należy zastosować jedno z najczęściej stosowanych przez nas rozwiązań:
-
Klamry łączące SB
Klamrę łącząca SB F 100 oraz klamrę łącząca SB F 80 możemy wykorzystać do łączenia profili TP F 100 oraz profilu TP F 80 lub szyn montażowych MS z dwuteownikami bądź parą ceowników lub kątowników, jeśli ich podstawy leżą w tej samej płaszczyźnie. Ich montaż polega na przełożeniu profilu lub szyny przez pręt w kształcie litery U, a następnie oparciu daszku o półkę dźwigara i dokręceniu nakrętek. W przypadku klamer SB F 80/100-40 należy dosunąć płaskownik klamry do krawędzi półki dwuteownika, oprzeć węższą część łap mocujących o półkę dźwigara, a szerszą o płaskownik i dokręcić nakrętki.
Połączenie profilu TP i dwuteownika za pomocą klamer SB F80
Połączenie szyny montażowej MS z dwuteownikami za pomocą klamer SB 41
-
Uchwyty WBD + zestawy montażowe MS
Uchwyty WBD F dedykowane do profili TP systemu siFramo, przystosowane są do montażu do dwuteowników o szerokości półek od 80mm do 300mm. Otwory fasolkowe w płycie podstawy rozlokowane są w taki sposób, aby można było po przyłożeniu uchwytu do dźwigara przełożyć przez niego śruby zestawu montażowego i chwycić półkę dwuteownika łapami mocującymi. Rozmiary otworów w płycie uchwytu WBD są odpowiednio przystosowane do konkretnych rozmiarów zestawów montażowych: M12 i M16. Podobnie jak w przypadku klamer łączących SB F80/100-40, łapy mocujące powinny być oparte węższą częścią (nosem) o półkę dwuteownika, a szerszą o płytę podstawy uchwytu. Takie rozwiązanie montażowe może być stosowane zarówno w układzie pionowym jak i poziomym.
Połączenie uchwytu WBD i dwuteownika za pomocą zestawu montażowego MS
-
Klamry nośne TCS
Klamra TCS to bardzo szybki i wygony sposób na podwieszanie rurociągów. Do zamocowania klamry TCS należy wykorzystać półkę dźwigara stalowego. Stożkowe zakończenie śruby, po odpowiednim dokręceniu, lekko zagłębia się w dźwigarze, powodując mocne i stabilne połączenie.
Sposób montażu klamry nośnej TCS
Klamra nośna TCS + Pręt
Klamry TCS wykorzystywane są również do mocowania szyn montażowych do dźwigarów (rozwiązanie alternatywne dla klamer SB).
Klamra nośna TCS + Szyna montażowa MS
-
Zestawy ślizgowe FS oraz zestawy do punktów stałych XS
Jeśli rurociągi prowadzone są w niedużej odległości nad (lub pod) dwuteownikami, możemy je wykorzystać jako bezpośrednie podparcie dla elementów bazowych. W takiej sytuacji uzyskanie punktu stałego lub ślizgowego, bez konieczności dospawania blach prowadzących lub klocków oporowych, jest banalnie proste. Wystarczy przymocować do półki dwuteownika zestaw do punktów stałych XS lub zestaw ślizgowy FS (łożysko ślizgowe), które są kompatybilne z elementami bazowymi i gotowe!
Element bazowy LC + Zestaw do punktu stałego XS
Element bazowy LC + Zestaw ślizgowy FS
-
Rozwiązania nietypowe, czyli tzw. „Kanapki”
Bywa, że element konstrukcyjny, do którego musimy się przymocować, ma formę np. profilu zamkniętego o przekroju prostokątnym. Nie ma zatem możliwości wykorzystania półki kształtownika jako punktu zaczepienia. W takich przypadkach możemy zastosować mocowanie zwane „kanapką”. Polega ono na dobraniu odpowiedniego rozmiaru płyty adaptera AP oraz uchwytu WBD w odniesieniu do szerokości przekroju elementu konstrukcyjnego, przyłożeniu ich do jego przeciwległych powierzchni i spięciu ich ze sobą za pomocą prętów gwintowanych, nakrętek i podkładek. Płyta AP oraz uchwyt WBD zostają mocno dociśnięte do konstrukcji, tworząc stabilne połączenie.
Artykuł przedstawia jedynie część rozwiązań montażowych. Systemy mocujące Sikla są bardzo szybkie
i proste w montażu, a wszystkie dylematy techniczne są skrupulatnie analizowane i rozwiązywane
przez nasz Dział Wsparcia Technicznego
Sebastian Szczygieł
Inżynier Projektu
napisany przez Sebastian Szczygieł
Inżynier Projektu, Dział Wsparcia Technicznego, tel. +48 508-760-035
sebastian.szczygiel@sikla.com
komentarze