Bezinwazyjne mocowanie systemu Sikla do konstrukcji stalowych

Na budowach częstym utrudnieniem jest ingerencja w strukturę stalowych elementów konstrukcyjnych, czyli w skrócie: nie wolno spawać, nie wolno wiercić. Jednak dla mocowań systemowych SIKLA nie stanowi to żadnej przeszkody. Nasz asortyment  pozwala na szybkie i łatwe chwycenie się konstrukcji stalowej bez konieczności jej nawiercania bądź przyspawania się.

W tym celu należy zastosować jedno z najczęściej stosowanych przez nas rozwiązań:

  • Klamry łączące SB

Klamrę łącząca SB F 100 oraz klamrę łącząca SB F 80 możemy wykorzystać do łączenia profili TP F 100 oraz profilu TP F 80 lub szyn montażowych MS z dwuteownikami bądź parą ceowników lub kątowników, jeśli ich podstawy leżą w tej samej płaszczyźnie. Ich montaż polega na przełożeniu profilu lub szyny przez pręt w kształcie litery U, a następnie oparciu daszku o półkę dźwigara i dokręceniu nakrętek. W przypadku klamer SB F 80/100-40 należy dosunąć płaskownik klamry do krawędzi półki dwuteownika, oprzeć węższą część łap mocujących o półkę dźwigara, a szerszą o płaskownik i dokręcić nakrętki.

Klamra łącząca SB

Połączenie profilu TP i dwuteownika za pomocą klamer SB F80


Klamra łącząca SB

Połączenie szyny montażowej MS z dwuteownikami za pomocą klamer SB 41

  • Uchwyty WBD + zestawy montażowe MS

Uchwyty WBD F dedykowane do profili TP systemu siFramo, przystosowane są do montażu do dwuteowników o szerokości półek od 80mm do 300mm. Otwory fasolkowe w płycie podstawy rozlokowane są w taki sposób, aby można było po przyłożeniu uchwytu do dźwigara przełożyć przez niego śruby zestawu montażowego i chwycić półkę dwuteownika łapami mocującymi. Rozmiary otworów w płycie uchwytu WBD są odpowiednio przystosowane do konkretnych rozmiarów zestawów montażowych: M12 i M16. Podobnie jak w przypadku klamer łączących SB F80/100-40, łapy mocujące powinny być oparte węższą częścią (nosem) o półkę dwuteownika, a szerszą o płytę podstawy uchwytu. Takie rozwiązanie montażowe może być stosowane zarówno w układzie pionowym jak i poziomym.

Uchwyty WBDUchwyt WBD
Zestaw montażowy MS 5P

Połączenie uchwytu WBD i dwuteownika za pomocą zestawu montażowego MS

  • Klamry nośne TCS

Klamra TCS to bardzo szybki i wygony sposób na podwieszanie rurociągów. Do zamocowania klamry TCS należy wykorzystać półkę dźwigara stalowego. Stożkowe zakończenie śruby, po odpowiednim dokręceniu, lekko zagłębia się w dźwigarze, powodując mocne i stabilne połączenie.

    Klamry nośne TCSKlamry nośne TCS

Sposób montażu klamry nośnej TCS


Klamry nośne TCS

Klamra nośna TCS + Pręt

 

Klamry TCS wykorzystywane są również do mocowania szyn montażowych do dźwigarów (rozwiązanie alternatywne dla klamer SB).

Klamry TCS

 Klamry TCSKlamra nośna TCS + Szyna montażowa MS

  • Zestawy ślizgowe FS oraz zestawy do punktów stałych XS

Jeśli rurociągi prowadzone są w niedużej odległości nad (lub pod) dwuteownikami, możemy je wykorzystać jako bezpośrednie podparcie dla elementów bazowych. W takiej sytuacji uzyskanie punktu stałego lub ślizgowego, bez konieczności dospawania blach prowadzących lub klocków oporowych, jest banalnie proste. Wystarczy przymocować do półki dwuteownika zestaw do punktów stałych XS lub zestaw ślizgowy FS (łożysko ślizgowe), które są kompatybilne z elementami bazowymi i gotowe!

                                     Zestawy do punktów stałych XS
Element bazowy LC + Zestaw do punktu stałego XS

 Zestaw ślizgowy FSElement bazowy LC + Zestaw ślizgowy FS

  • Rozwiązania nietypowe, czyli tzw. „Kanapki”

Bywa, że element konstrukcyjny, do którego musimy się przymocować, ma formę np. profilu zamkniętego o przekroju prostokątnym. Nie ma zatem możliwości wykorzystania półki kształtownika jako punktu zaczepienia. W takich przypadkach możemy zastosować mocowanie zwane „kanapką”. Polega ono na dobraniu odpowiedniego rozmiaru płyty adaptera AP oraz uchwytu WBD w odniesieniu do szerokości przekroju elementu konstrukcyjnego, przyłożeniu ich do jego przeciwległych powierzchni i spięciu ich ze sobą za pomocą prętów gwintowanych, nakrętek i podkładek. Płyta AP oraz uchwyt WBD zostają mocno dociśnięte do konstrukcji, tworząc stabilne połączenie. 

Nietypowe rozwiązania - tzw. kanapka z użyciem profili nośnych TP i uchwytów TPH

Nietypowe rozwiązania - "kanapka" z użyciem profili nośnych TP i uchwytów TPH

 

 

Artykuł przedstawia jedynie część rozwiązań montażowych. Systemy mocujące Sikla są bardzo szybkie
i proste w montażu, a wszystkie dylematy techniczne są skrupulatnie analizowane i rozwiązywane
przez nasz Dział Wsparcia Technicznego

Sebastian Szczygieł 
Inżynier Projektu

e-katalog 

Technika montażu 

 


 

Sebastian Szczygieł

napisany przez Sebastian Szczygieł

Inżynier Projektu, Dział Wsparcia Technicznego, tel. +48 508-760-035

sebastian.szczygiel@sikla.com

komentarze
0